Data dodania: 5 maja 2012 12:33

Podstawowe rozbieżności między podatnikiem a organem celnym w sprawie akcyzy od pickupów, rozstrzygane w sądach administracyjnych: 
  
 
Kryteria klasyfikacji
 
Według podatnika
 
Według organu celnego
 
Rozstrzygające
(przeznaczenie pojazdu)
 
Proporcja ładowności
(maksymalnej ładowności)
 
ładowność ciężarowa/ładowność osobowa*
 
Inne dowody pomocnicze:
  • homologacja
  • dokumentacja producenta
  • klasyfikacja pojazdu w kraju pochodzenia
  • dokument zbadania przez okręgową stację pojazdów
 
 
 
 
Wyposażenie:
 
trwała przegroda
podwójny rząd siedzeń
tapicerka, podłokietniki, zagłówki, uchwyty do trzymania w czasie jazdy,
zapalniczki, dywaniki, elektryczne szyby, uchwyty na fotelik dla dziecka, klimatyzacja, ABS, nawiew wentylacyjny na tylne siedzenia, felgi aluminiowe, pasy bezpieczeństwa z napinaczami, oświetlenie części pasażerskiej.
 
 
 
 
Pomocnicze 1 stopnia
 
Proporcja długości podłogi1
 
Inne dowody pomocnicze:
otwarta przestrzeń ładunkowa, uchwyty do mocowania towarów, relingi z uchwytami, hak do przyczepy towarowej, możliwość przewożenia towarów przy opuszczonej burcie.
 
Proporcja ładowności
 
 
 
Pomocnicze 2 stopnia
 
Wyposażenie
 
Proporcja długości podłogi
 
 
1Stosuje się do pojazdów służących zasadniczo do przewozu osób III SA/Wa 271/08 i inne orzeczenia np.  I GSK 770/09 
  Biorąc za najważniejsze kryterium wyposażenia można uznać, że ciagnik siodłowy jest samochodem campingowym, ponieważ posiada miejsce na spanie i luksusowe wyposażenie.
 
W naszym państwie często zdarzają się sądowe spory podatnika z fiskusem. Jest to w zasadzie polska normalność. Bywa tak, że po wielu latach pod wpływem orzecznictwa fiskus  przyznaje podatnikom racje. Miało to  miejsce ostatnio w sprawie wstępnej opłaty leasingowej. Takie postępowanie przywraca zaufanie obywateli do władzy fiskalnej, która choć ukierunkowana wyłącznie na cel fiskalny, działa w przestrzeni społecznej gdzie liczy się dobro człowieka. Niestety, niektórzy urzędnicy  sądzą, że wszystko im wolno, że wolno im rujnować i karać ludzi z automatu. Różnica jest taka, że zrujnowany przedsiębiorca pójdzie  do pracy najemnej, a nawet  zatrudni się jako urzędnik, podczas kiedy żaden urzednik nie zostanie przedsiębiorcą. 
    Panie Wawryło czekamy na wyjaśnienia !
    

 

Data dodania: 5 maja 2012 12:48

    Waldemar Wawryło nasz częstochowski chłopiec do bicia, chwilowo Naczelnik Urzędu Celnego, jest jako osoba fizyczna potrójnym organem. Najpierw kierownikiem organu terenowego administracji centralnej, potem organem celnym i wreszcie organem karno-skarbowym. Wiemy o tym, że kłamie udzielając odpowiedzi na wniosek o informacje publiczną.  Czyli kłamie jako kierownik organu terenowego. Jako organ celny jest niekompetentny bo wydaje sprzeczne decyzje i przegrywa w sądach administracyjnych. Nasz ulubiony naczelnik często podejmuje działania mające na celu zwiększenie dolegliwości negatywnych dla podatników skutków decyzji administracyjnych, które  nie są prawomocne i mogą okazać się błędne, a mimo to są opatrzone rygorem natychmiastowej wykonalności oraz wspomagane oskarżeniem karnym. 

Zobaczmy jakim jest organem karno-skarbowym .
W szczególności czy Waldemar Wawryło jest organem sprawiedliwym ?
  Sprawiedliwość – "uczciwe, prawe postępowanie" Jedno z podstawowych pojęć etycznych i prawnych, oznaczające cechę przypisywaną jednostkom (osoba sprawiedliwa), działaniom (sprawiedliwe postępowanie) czy instytucjom społecznym (sprawiedliwe prawa, sprawiedliwy ustrój, sprawiedliwy wyrok), wiązaną najczęściej z odpowiednim rozdziałem dóbr lub bezstronnością.
Weźmy dwie sprawy karno-skarbowe rozpatrywane przez naczelnika
 Przedmiot sprawy pickup  NISSAN D22        MITSUBISHI L200                                  
  Rok nabycia pickupa                    2005                                2007
  Rok płatności akcyzy                    2005                                  2007      
  Kwota akcyzy                                6624                                 8157     
  Pięciokrotność min. wyn.            6 930                                 6 930
  Rodzaj  penalizacji                 wykroczenie                      przestępstwo
   Rok przedawnienia karalności     2006                                2012
 Decyzja Naczelnika Wawryły       umorzyć                       akt oskarżenia
 Rok podjęcia decyzji                       2011                               2012
Podatnik w sądzie adm.           wygrał                              w toku        
 
     Czy mógłby ktoś racjonalnie wyjaśnić dlaczego naczelnik urzędu celnego wszczyna postępowanie, w którym karalność podatku się przedawniła ?
    Jaki jest rzeczywisty cel automatycznego wszczynania postępowań karnoskarbowych w urzędzie celnym w Częstochowie ?   
Czy ma to związek z  pseudo-prawem powielaczowym,  produktem ministerstwa finansów w  sprawie akcyzy od pickupów z 2007 r. i całokszałtem norm akcyzowych, które nie mają charakteru prawa przewidywalnego dla jego adresatów, natomiast powodują olbrzymi wzrost postępowań w akcyzie krajowej?
  Czy automatyczne wytaczanie  oskarżenia karno-skarbowego ma na celu zmniejszenie szansy  podatnika w postępowaniu  administracyjnym na korzystne dla niego rozstrzygnięcie?
 Czy działania organu karno-skarbowego miały na celu wyjaśnienie rzeczywistych i obiektywnych okoliczności zarówno tych, które dla podatnika są niekorzystne, jak i tych przemawiających na jego korzyść?

Data dodania: 5 maja 2012 12:49

 Sprawiedliwość celnika Wawryły  

Naczelnik Wawryło z Urzędu Celnego w Częstochowie w dwóch różnych decyzjach akcyzowych odmiennie potraktował ten sam typ samochodu ciężarowego Mitsubishi L200.
W pierwszej chronologicznie decyzji z 15 listopada 2010 r. umorzył postępowanie akcyzowe. W drugiej decyzji z 29 września 2011 r. naliczył akcyzę.  Wyposażenie obu  Mitsubishi L200 było takie same (kanapa tylna, tapicerka, zagłówki, pasy, dywaniki,  oświetlenie, wentylacja). Pozostałe parametry budowy były  następujące:
Rozstaw osi                                          300 cm                                  300 cm
Ładowność                                           830 kg                                   915 kg
Długość przestrzeni bagażowej       151 cm                                  130(181) cm
Decyzja naczelnika                            umorzeniowa                       wymiarowa
Dodatkowo naczelnik Wawryło,  do  sprawy wymiarowej dołączył sprawę karno-skarbową.
Dokumenty ze sprawy karnej:

 Inne dziwne przypadki wydawania decyzji przez Naczelnika Urzędu Celnego w Częstochowie Waldemara Wawryło

 Potrafił umorzyć postępowanie akcyzowe w sprawie samochodu marki Dodge RAM SLT, przy czym SLT oznacza Super Luxury Trim, wyposażenie któremu niczego nie brakuje. Natomiast podatek akcyzowy wymierzył za NiSSANA D 22 PICKUPA, o raczej ubogim wyposażeniu. Dodge Ram to auto potężne, mające  ponad 6,2 metra długości, prawie 1,9 wysokości, a rozstaw osi wynosi 4 metry! Przy nim NISSAN PICKUP to zwykły wół roboczy.

Apel do czytelników!

Redakcja portalu poszukuje spraw akcyzowych dotyczących pickupów (i innych samochodów) przekwalifikowanych przez celników na osobowe.

Ludzie nie dajmy się!  To jest nasz kraj!

Celnicy są przekonani o własnej sprawiedliwości. Nie bez przyczyny Ewangelista św. Mateusz wymienia celników i nierządnice jako przedstawicieli publicznych grzeszników rodzaju męskiego i żeńskiego (Mt 21,31-32).

    

 

Data dodania: 5 maja 2012 12:51

 

 

Od 2007  roku celnicy chętnie wskazują na Unię Europejską i jej Noty Wyjaśniające jako źródło prawa. Według celników do pasażerów pojazdu wlicza się kierowcę, we wzorze na ładowność pasażerską (passengers capacities) mamy wtedy o jedno miejsce więcej i o 70 kg więcej. Najlepiej czytać tekst oryginalny, zamieszczony w dzienniku urzędowym UE. Z pkt. 7 i 8 noty wynika, że ładowność powinna być liczona bez uwzględnienia kierowcy. Zatem celnicy dopuścili się w swoim tłumaczeniu ewidentnej manipulacji - patrz okólnik z 2007 r. A tak w ogóle to, z  treści zapisów wynika, że noty spełniają rolę wskazówek, które nie są przesądzające w sprawie klasyfikacji pojazdu, a jedynie mogą być brane pod uwagę.
Dla polskich celników wskazówki stały się żelaznymi zasadami, wśród których wyposażenie samochodu pickup w popielniczki, pasy, zagłówki uczynione zostało kryterium ważniejszym, od budowy tegoż samochodu, jako samochodu przeznaczonego do przewożenia ciężarów, czyli samochodu ciężarowego. Takie "luksusowe" wyposażenie ma według celników przesądzać o osobowym charakterze samochodu typu pickup.
Jest to o tyle dziwne, że w Unii Europejskiej pojęcie „luksusowego wyposażenia pickupów” dawno zostało już sformułowane.
W sprawie C 486/06 BVBA Van Landeghem przeciwko Belgische Staat (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez hof van beroep te Antwerpen) Wspólna Taryfa Celna – Nomenklatura Scalona – Klasyfikacja taryfowa – Pozycje 8703 i 8704 – Pojazd mechaniczny typu „pickup”
Ustalono następujące kryteria dla klasyfikacji pickupów, w szczególności :
1) po pierwsze budowa: zamknięta kabina przeznaczona na przestrzeń pasażerską,
2)  w której za siedzeniem lub kanapą kierowcy znajdują się składane lub wyjmowane siedzenia z pasami bezpieczeństwa o trzech punktach mocowania,
3)  a po drugie z przestrzeni ładunkowej nie wyższej niż 50 cm, otwieranej jedynie z tyłu i nieposiadającej żadnego wyposażenia służącego do przytwierdzania ładunku,
4) mające bardzo luksusowe wnętrze wyposażone w liczne opcje w szczególności: 

  •  regulowane elektrycznie skórzane siedzenia,
  •  sterowane elektrycznie lusterka i szyby
  •  sprzęt stereo z odtwarzaczem CD)
  •  wyposażone w system hamulcowy ABS,
  • silnik benzynowy o pojemności od 4 do 8 litrów z automatyczną skrzynią biegów o bardzo wysokim zużyciu paliwa,
  • napęd na cztery koła oraz luksusowe (sportowe) felgi

 Niestety przy wydawaniu decyzji wymiarowych nie bierze się pod uwagę tych kryteriów. Dla przykładu Naczelnik Urzędu Celnego w Częstochowie Waldemar Wawryło potrafił umorzyć postępowanie akcyzowe w sprawie samochodu marki Dodge RAM SLT, przy czym SLT oznacza Super Luxury Trim, wyposażenie któremu niczego nie brakuje. Natomiast podatek akcyzowy wymierzył za NiSSANA D 22 PICKUPA, o raczej ubogim wyposażeniu. Dodge Ram to auto potężne, mające  ponad 6,2 metra długości, prawie 1,9 wysokości, a rozstaw osi wynosi 4 metry! Przy nim NISSAN PICKUP to zwykły wół roboczy. Nasze państwo zostało zawłaszczone przed urzędników.   

W Urzędzie Celnym w Częstochowie w latach 2008 - 2009 notowano w akcyzie krajowej po 800 postępowań rocznie. W 2005 roku były to 104 postępowania. Tajemnica ośmiokrotnego wzrostu tkwi w unijnym prawie powielaczowym zwanym notami wyjaśniającymi, które nigdy nie zostały ratyfikowane. Ministerstwo powiadomiło o nich w 2007 roku w formie pseudo-prawa powielaczowego. Do tego doszło obowiązujące u nas prawo celnika. W odróżnieniu od prawa celnego. Zwykły pośpiech, niedbałość, brak staranności a nawet błędy w liczeniu akcyzy to normalka przy takim przerobie. Oczywiście Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie zlecało wszczynania postępowań podatkowych.

 

  Przykład z rozbójnikami akcyzowymi o ksywie "celniki"  jest kolejny na długiej liście urzędniczego bezprawia.

 

Celnicy pomijają i manipulują tekstem not wyjaśniających UE w sprawie pickupów

 

 

 

W celu dokonania prawidłowej klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej należy kierować się Ogólnymi regułami interpretacji Nomenklatury Scalonej (CN), które nazywane są Notami Wyjaśniającymi.  

 

 

Procedura klasyfikowania konkretnego pojazdu samochodowego do poszczególnego kodu CN powinna przebiegać w ten sposób, iż najpierw ustalane jest przeznaczenie danego pojazdu. Jeżeli przeznaczony jest on zasadniczo do przewozu osób objęty jest kodem 8703, jeżeli natomiast służy do przewozu towarów, obejmuje go kod 8704.
Pojazd typu SUV służy zasadniczo do przewozu osób. Wskazuje się, że w niektóre samochody służące zasadniczo do przewozu osób mogą mieć za zadanie także przewóz towarów. Wówczas należałoby sprawdzać, czy taki samochód (pojazd) nie powinien być kwalifikowany do kodu 8704.
W Notach wyjaśniających  wprowadzono zmianę, polegającą na dodaniu do pozycji 8703, która obejmowała "pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż objęte pozycją 8702) włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi" sformułowania, iż pozycja ta obejmuje pojazdy wielofunkcyjne takie jak pojazdy mechaniczne, które mogą przewozić zarówno osoby jak i towary; typu pickup, posiadające zazwyczaj więcej niż jeden rząd siedzeń i tworzone przez dwie oddzielne przestrzenie, zamkniętą kabinę do przewozu osób i otwartą lub zakrytą powierzchnię do transportu towarów. Jednakże takie pojazdy mają być klasyfikowane do pozycji 8704, jeżeli maksymalna wewnętrzna długość podłogi powierzchni do transportu towarów jest większa niż 50% długości rozstawu osi pojazdu lub jeżeli posiadają one więcej niż dwie osie. Te kryteria wyraźnie oparto na budowie samochodu. Są czytelne i zrozumiałe. Skąd zatem wzięła się kwestia wyposażenia jako głównego kryterium kwalifikacji celnej pickupów? 

Data dodania: 5 maja 2012 12:53

Złożyłem u Naczelnika Urzędu Celnego w Częstochowie Pana Waldemara Wawryły wniosek o udzielnie informacji o samochodach ciężarowych typu pick-up, które w 2010 r., zostały przez niego uznane, w wydanych decyzjach, za samochody ciężarowe, od których nie pobiera się podatku akcyzowego, a postępowania celne w tych sprawach były umarzane. Zaznaczyłem przy tym, że informacja powinna zawierać markę model i ładowność samochodu.

W
odpowiedzi Naczelnik Wawryło podał, że „w roku 2010 organ celny prowadził tylko jedno postępowanie celne w sprawie określenia kwoty podatku akcyzowego od samochodu typu pickup, które to postępowanie decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w Częstochowie zostało umorzone” oraz że w tym postępowaniu chodziło o samochód marki Dodge RAM SLT.

Dowód kłamstwa Naczelnika Wawryły

Naczelnik Wawryło jak widać użył sformułowania: „tylko jedno postępowanie”, po czym wskazał na samochód pickup będący przedmiotem tego postępowania.
Jeśliby okazało się, że Naczelnik Urzędu Celnego w Częstochowie wydał więcej niż jedną decyzje, w której umorzyłby postępowanie w sprawie akcyzy od pickupów, to informacja zawarta w jego odpowiedzi byłaby kłamliwa.
 
Kłamliwie – niezgodnie z rzeczywistością, nieprawdziwe, fałszywie (Słownik Języka Polskiego, W. Doroszewski, t. III, str. 745; PW „Wiedza Powszechna”, Warszawa 1961).

Zatem proszę przeczytać
decyzje Naczelnika Wawryły w sprawie umorzenia postępowania w zakresie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrz wspólnotowego nabycia samochodu marki Mitsubishi L200 o numerze VIN MMBJNK7403D005771.
Decyzja jest z dnia 15 listopada 2010 r., a w jej treści na stronie 2 stwierdzono w trakcie oględzin, że samochód Mitsubishi L 200 o numerze VIN MMBJNK7403D005771 jest samochodem typu pickup.

Publikacją tej decyzji nr 333000-UAGR-9110-164/2010/BG dowodzę że w piśmie z 26 stycznia 2011 r. naczelnik Wawryło skłamał, ponieważ oświadczył, że prowadził tylko jedno postępowanie celne w sprawie określenia kwoty podatku akcyzowego od samochodu typu pickup, które to postępowanie decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w Częstochowie zostało umorzone” oraz że w tym postępowaniu chodziło o samochód marki Dodge RAM SLT. Faktycznie zaś prowadził jeszcze jedno takie postępowanie, które dotyczyło samochodu pickup marki samochód Mitsubishi L200 o numerze VIN MMBJNK7403D005771.
 
Czy kłamca może być Naczelnikiem Urzędu Celnego ?

Radio Erewań odpowiedziałoby tak:
- w zasadzie nie, kłamca nie może być naczelnikiem żadnego urzędu, chyba, że rzecz dzieje się w Polsce, czyli nigdzie.  

Biorąc rzecz poważnie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy urzędnik państwowy opłacany z pieniędzy publicznych udziela nieprawdziwej informacji publicznej. Ewidentnie kłamiąc narusza nie tylko konstytucyjne prawo do informacji publicznej, ale także ustawę o informacji publicznej. Jeśli urzędnik wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

Do tego dochodzi
fakt przekazania informacji publicznej o zatrudnionych przez siebie celnikach dopiero po 500 dniach od złożenia wniosku, po przegraniu sprawy w dwóch instancjach sądowych. Historia walki o wykaz stanowisk.  

Kim jest naczelnik Wawryło, że stoi ponad prawem ?

Zastanówmy się dlaczego w naszym państwie urzędnik pod płaszczykiem swojego urzędu może uprawiają prywatę, może naruszać przepisy, a nawet kłamać.
Z całą pewnością można stwierdzić, że naczelnik Wawryło jako przełożony nie jest wzorem profesjonalnej postawy, nie może zatem pełnić roli autorytetu kompetencyjnego, ani posiadać autorytetu moralnego. W swojej pracy celniczej naczelnik Wawryło dał się poznać jako osoba, która nie potrafi regulować stosunków między ludźmi zgodnie z wymogami profesjonalizmu, skutecznego działania, sprawiedliwości i szacunku. W tej sytuacji nie jest dziwne, że naczelnik Wawryło albo kłamie, albo 500 dni odmawia podania wykazu zatrudniających celników. Nie ulega wątpliwości, że naczelnik Wawryło naruszył normy moralne i etyczne i nie powinien w naszym mieście zajmować stanowiska naczelnika państwowego urzędu.
.
Jak zakończy się przypadek naczelnika Wawryły?

Naczelnikowi Wawryle obcy jest prestiż urzędu, nie mówiąc o profesjonalizmie, który decyduje nie tylko o skuteczności działań, ale i dobrym wizerunku zawodu, wzbudza zaufanie i daje gwarancje dobrego wykonywania obowiązków.
Jako funkcjonariusz celny naczelnik Wawryło nie posiada właściwych kompetencji, o czym nie raz pisałem na łamach swojego portalu. Świat współczesny, postęp cywilizacyjny, rosnące standardy życia, coraz wyższe wymagania wobec sektora publicznego sprawiają, że takie osoby jak naczelnik Wawryło powinny być jak najszybciej usunięte z szeregów służby celnej, która przecież nie jest anonimowa. Jak powszechnie wiadomo służba celna charakteryzuje się w Polsce wysokim poziomem etyki, o czym świadczy Kodeks Etyki Służby Celnej, posiadanie kapelanów celnych. O  szkoleniach z zagadnień etyki i moralności u częstochowskich
pisałem na łamach portalu PSUS.INFO.
Po reakcji przełożonych na przypadek naczelnika Wawryły zobaczymy czy zapisy w kodeksach etyki są realne czy stanowią zasłonę dymną, za którą czai się zorganizowana grupa państwowych rozbójników dla przykrycia nazywanych celnikami.

  Dzienikarstwo śledcze  obnażyło  kłamstwo i mentalność urzędnika państwowego, dla którego obywatel jest wasalem, osobą zależną i podległą. W dzisiejszej Polsce prawo nie działa. Skuteczne są jedynie media, kiedy udaje się pokazać siły zła, które czynią społeczeństwo podległe urzędnikom.

 


 Ilość odsłon:3426004