Od 2007 roku celnicy chętnie wskazują na Unię Europejską i jej Noty Wyjaśniające jako źródło prawa. Według celników do pasażerów pojazdu wlicza się kierowcę, we wzorze na ładowność pasażerską (passengers capacities) mamy wtedy o jedno miejsce więcej i o 70 kg więcej. Najlepiej czytać tekst oryginalny, zamieszczony w dzienniku urzędowym UE. Z pkt. 7 i 8 noty wynika, że ładowność powinna być liczona bez uwzględnienia kierowcy. Zatem celnicy dopuścili się w swoim tłumaczeniu ewidentnej manipulacji - patrz okólnik z 2007 r. A tak w ogóle to, z treści zapisów wynika, że noty spełniają rolę wskazówek, które nie są przesądzające w sprawie klasyfikacji pojazdu, a jedynie mogą być brane pod uwagę.
Dla polskich celników wskazówki stały się żelaznymi zasadami, wśród których wyposażenie samochodu pickup w popielniczki, pasy, zagłówki uczynione zostało kryterium ważniejszym, od budowy tegoż samochodu, jako samochodu przeznaczonego do przewożenia ciężarów, czyli samochodu ciężarowego. Takie "luksusowe" wyposażenie ma według celników przesądzać o osobowym charakterze samochodu typu pickup.
Jest to o tyle dziwne, że w Unii Europejskiej pojęcie „luksusowego wyposażenia pickupów” dawno zostało już sformułowane.
W sprawie C 486/06 BVBA Van Landeghem przeciwko Belgische Staat (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez hof van beroep te Antwerpen) Wspólna Taryfa Celna – Nomenklatura Scalona – Klasyfikacja taryfowa – Pozycje 8703 i 8704 – Pojazd mechaniczny typu „pickup”
Ustalono następujące kryteria dla klasyfikacji pickupów, w szczególności :
1) po pierwsze budowa: zamknięta kabina przeznaczona na przestrzeń pasażerską,
2) w której za siedzeniem lub kanapą kierowcy znajdują się składane lub wyjmowane siedzenia z pasami bezpieczeństwa o trzech punktach mocowania,
3) a po drugie z przestrzeni ładunkowej nie wyższej niż 50 cm, otwieranej jedynie z tyłu i nieposiadającej żadnego wyposażenia służącego do przytwierdzania ładunku,
4) mające bardzo luksusowe wnętrze wyposażone w liczne opcje w szczególności:
- regulowane elektrycznie skórzane siedzenia,
- sterowane elektrycznie lusterka i szyby
- sprzęt stereo z odtwarzaczem CD)
- wyposażone w system hamulcowy ABS,
- silnik benzynowy o pojemności od 4 do 8 litrów z automatyczną skrzynią biegów o bardzo wysokim zużyciu paliwa,
- napęd na cztery koła oraz luksusowe (sportowe) felgi
Niestety przy wydawaniu decyzji wymiarowych nie bierze się pod uwagę tych kryteriów. Dla przykładu Naczelnik Urzędu Celnego w Częstochowie Waldemar Wawryło potrafił umorzyć postępowanie akcyzowe w sprawie samochodu marki Dodge RAM SLT, przy czym SLT oznacza Super Luxury Trim, wyposażenie któremu niczego nie brakuje. Natomiast podatek akcyzowy wymierzył za NiSSANA D 22 PICKUPA, o raczej ubogim wyposażeniu. Dodge Ram to auto potężne, mające ponad 6,2 metra długości, prawie 1,9 wysokości, a rozstaw osi wynosi 4 metry! Przy nim NISSAN PICKUP to zwykły wół roboczy. Nasze państwo zostało zawłaszczone przed urzędników.
W Urzędzie Celnym w Częstochowie w latach 2008 - 2009 notowano w akcyzie krajowej po 800 postępowań rocznie. W 2005 roku były to 104 postępowania. Tajemnica ośmiokrotnego wzrostu tkwi w unijnym prawie powielaczowym zwanym notami wyjaśniającymi, które nigdy nie zostały ratyfikowane. Ministerstwo powiadomiło o nich w 2007 roku w formie pseudo-prawa powielaczowego. Do tego doszło obowiązujące u nas prawo celnika. W odróżnieniu od prawa celnego. Zwykły pośpiech, niedbałość, brak staranności a nawet błędy w liczeniu akcyzy to normalka przy takim przerobie. Oczywiście Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie zlecało wszczynania postępowań podatkowych.
Przykład z rozbójnikami akcyzowymi o ksywie "celniki" jest kolejny na długiej liście urzędniczego bezprawia.
Celnicy pomijają i manipulują tekstem not wyjaśniających UE w sprawie pickupów
W celu dokonania prawidłowej klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej należy kierować się Ogólnymi regułami interpretacji Nomenklatury Scalonej (CN), które nazywane są Notami Wyjaśniającymi.
Procedura klasyfikowania konkretnego pojazdu samochodowego do poszczególnego kodu CN powinna przebiegać w ten sposób, iż najpierw ustalane jest przeznaczenie danego pojazdu. Jeżeli przeznaczony jest on zasadniczo do przewozu osób objęty jest kodem 8703, jeżeli natomiast służy do przewozu towarów, obejmuje go kod 8704.
Pojazd typu SUV służy zasadniczo do przewozu osób. Wskazuje się, że w niektóre samochody służące zasadniczo do przewozu osób mogą mieć za zadanie także przewóz towarów. Wówczas należałoby sprawdzać, czy taki samochód (pojazd) nie powinien być kwalifikowany do kodu 8704.
W Notach wyjaśniających wprowadzono zmianę, polegającą na dodaniu do pozycji 8703, która obejmowała "pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż objęte pozycją 8702) włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi" sformułowania, iż pozycja ta obejmuje pojazdy wielofunkcyjne takie jak pojazdy mechaniczne, które mogą przewozić zarówno osoby jak i towary; typu pickup, posiadające zazwyczaj więcej niż jeden rząd siedzeń i tworzone przez dwie oddzielne przestrzenie, zamkniętą kabinę do przewozu osób i otwartą lub zakrytą powierzchnię do transportu towarów. Jednakże takie pojazdy mają być klasyfikowane do pozycji 8704, jeżeli maksymalna wewnętrzna długość podłogi powierzchni do transportu towarów jest większa niż 50% długości rozstawu osi pojazdu lub jeżeli posiadają one więcej niż dwie osie. Te kryteria wyraźnie oparto na budowie samochodu. Są czytelne i zrozumiałe. Skąd zatem wzięła się kwestia wyposażenia jako głównego kryterium kwalifikacji celnej pickupów?