600 na obronę narodową i 115 500 na kastrację kotów w Częstochowie
Rosja napadła na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Wojna na wschodzie Europy zaczyna przypominać II Wojnę Światową, Nie należy oczekiwać jej zakończenia w 2024 roku.
Politycy zachodni zachowują się jak Francuzi w 1939 roku. Rolę Linii Maginota pełni art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Nie ma zrozumienia dla mobilizacji zasobów obronnych.
W Częstochowie władze miasta wydają na obronę narodową 600 zł. W tym samym czasie Strzelnica na Stradomiu leży odłogiem. Nasi politycy tego nie rozumieją, nie potrafią strzelać i nie pozwalają uczyć strzelania. Nie ma zainteresowania wzrostem poziomu obronności w mieście. Możliwe, że tę wojnę przegramy, ale musimy walczyć.
Budżet Częstochowy na 2023 rok:
752 Obrona narodowa
75212 Pozostałe wydatki obronne 600 zł
wydatki na sterylizację kotów 115 500 zł
Jedna trzecia Polaków w wieku 18–55 lat jest potencjalnie zainteresowana jakąś formą służby wojskowej w czasie pokoju.
Ponad połowa respondentów (57%) deklaruje zamiar walki w obronie Ojczyzny w razie ataku militarnego na Polskę. Odsetki takich wskazań są wyższe w przypadku starszych respondentów oraz tych o poglądach prawicowych. Gotowość do obrony częściej zgłaszają również osoby lepiej wykształcone oraz mężczyźni. Zdecydowaną rolę odgrywa także płeć – ponad 70% mężczyzn zamierza bronić kraju, przy odsetku 42% wśród kobiet.
Badanie „Stosunek Polaków do obrony Ojczyzny”, na zlecenie Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej Akademii Sztuki Wojennej, przeprowadziła Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Jego celem było sprawdzenie, jak Polacy postrzegają swoje bezpieczeństwo i co leży u podstaw ich opinii na temat nowych rodzajów służby wojskowej i nowych form ćwiczeń wojskowych, a także zbadanie stosunku do obrony Ojczyzny. Ankietę zrealizowano w lutym 2023 roku metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI)
Chcesz wiedzieć wiecej?