Waldemar Wawryło, Darusz Preficz, Krzysztof Kasztura, Leszek Skura, Wlodzimierz Wołczew

Autor: Paweł Lechowski 2011-12-09 19:38:00 Ilość odsłon: 7654 Kategoria: urzędnicze odmowy i usprawnienia

 

Wiadomość z ostatniej chwili. Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2011 r. (sygn. akt. I OSK 1512/11) oddalił kasację Naczelnika Waldemara Wawryły  w słynnej sprawie „anonimowych celników”.  
 
 

Przyjazna dłoń częstochowskich celników

On i pozostali jego koledzy naczelnicy zgodnie twierdzili, że  „przekazane Panu informacje publiczne zawierały dane, o które Pan we wnioskach wnosił i tym samym, udzielone zostały w sposób i formie zgodnych z Pana wnioskami, skierowanymi do Dyrektora Izby i Naczelników Urzędów Celnych”. Przy tym powołuje się na „Użycie przez Pana sformułowania „stanowisk urzędniczych” spowodowało, że udzielone informacje publiczne obejmowały jedynie osoby pełniące funkcje publiczne i zatrudnione w Izbie Celnej w Katowicach i podległych Urzędach Celnych na tych stanowiskach.”

W skrócie można to przedstawić tak: grupa urzędników odmawia podania swoich imion i nazwisk bo korzysta z urzędowej definicji, według której nie pracuje na stanowisku urzędniczym.

Przypomnijmy, że wniosek o udzielenie informacji publicznej składał się z rozbudowanego określenia przedmiotu żądanej informacji, który zawierał część tytułową oraz jej objaśnienie. Chodziło o podanie: Pełnego wykazu stanowisk urzędniczych osób wykonujących w urzędzie funkcje publiczne wraz z imionami i nazwiskami tych osób.
Zakres wiedzy tych panów, umiejętności i doświadczenia do wypowiadania się w sprawie udzielenia informacji publicznej został zakwestionowany przez władzę sądową.    
Pan Waldemar Wawryło  - Naczelnik Urzędu  Celnego w Częstochowie
 
Pan Henryk Kłok zajmujący w Referacie Akcyzy i Gier stanowisko młodszego
inspektora kontroli akcyzowej.
 
 
Pan Darusz Preficz - Naczelnik Urzędu Celnego w Katowicach
 
młodszy inspektor kontroli akcyzowej Jan Nowak
– młodszy inspektor kontroli akcyzowej Henryk Dobrzański
– starszy komisarz akcyzowy Roman Pucek
– starszy komisarz akcyzowy Stanisław Szczech
– starszy komisarz akcyzowy Jarosław Trzaskalski
– starszy komisarz akcyzowy Andrzej Wyrtki
– komisarz akcyzowy Izabella Loska
 
 
Krzysztof Kasztura  - Naczelnik Urzędu Celnego w Bielsku-Bialej
 
- inspektor kontroli akcyzowej Bogumiła Morcinek Szmidt,
- młodszy inspektor kontroli akcyzowej Katarzyna Biczak,
- inspektor kontroli akcyzowej Piotr Grendysa,
- starszy inspektor kontroli akcyzowej Bogdan Więcek,
- komisarz akcyzowy Paulina Waluś,
- komisarz akcyzowy Tomasz Piwowarczyk,
- komisarz akcyzowy Adam Greń.
 
Pan Leszek Skura   - Naczelnik Urzędu Celnego w Rybniku
 

L.p.
Imię i nazwisko
Zajmowane stanowisko
1
Artur Dzwonek
starszy inspektor akcyzowy
2
Roman Kuczera
starszy inspektor akcyzowy
3
Piotr Kaczorowski
starszy komisarz akcyzowy
4
Marcin Sączek
starszy komisarz akcyzowy
5
Irena Sordyl
starszy komisarz akcyzowy
6
Lidia Świegoda-Pająk
starszy komisarz akcyzowy
 
 
 

 
Pan Wlodzimierz Wołczew - Dyrektor Izby Celnej w Katowicach:
 
- Adam Koszycki, starszy komisarz akcyzowy
 
 
 
            fragment pisma dyrektora Wołczewa:
 
            Ponadto, zamieszczone na Portalu „PSUS.Info” artykuły „Urzędnicy celni chcą być anonimowi” i „W Częstochowie zniknęli wszyscy celnicy!”, wprowadzają w błąd odwiedzających Portal internautów, gdyż nie dotyczą stanu faktycznego, a jedynie opisują niezgodny z rzeczywistością punkt widzenia autora artykułu. Przykładem tego mogą być następujące fragmenty artykułów: „w urzędzie celnym w Częstochowie zniknęli wszyscy celnicy”, „społeczeństwo chciałoby znać nazwiska urzędników celnych, ale władza tak odpowiada, żeby urzędnicy pozostali anonimowi”, „najpierw zwlekają i zwłóczą rozstrzyganie, potem źle tłumaczą prawa i niesłusznie wyrokują”. Należy również zauważyć, że ironiczny ton artykułów dodatkowo wzmacnia odczucie chęci oczernienia Dyrektora Izby Celnej w Katowicach i podległych mu Naczelników Urzędów Celnych. Postępowanie takie jest sprzeczne z zasadami określonymi w ustawie z dnia 26.01.1984 r. Prawo prasowe, gdzie wskazane jest, że dziennikarz ma obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego oraz w granicach określonych przepisami prawa, a jednocześnie jest obowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło. Należy zaznaczyć, że nieznajomość prawa nie może być usprawiedliwieniem dla zamieszczania nieprawdziwych i mylących informacji na Portalu internetowym. Autor artykułu, przed zamieszczeniem go na Portalu, winien bowiem, w myśl zacytowanych wyżej zasad prawa prasowego, sprawdzić wiarygodność informacji w nim zawartych. W tym przypadku, informacje zamieszczono przed dogłębnym sprawdzeniem wszystkich aspektów sprawy. Podkreślić należy, że stoję na stanowisku, iż krytyka prasowa jest działaniem społecznie pożądanym, jednak dziennikarskie prawo do krytyki nie jest nieograniczone i nie może być rozumiane jako prawo do stawiania fałszywych lub niedostatecznie sprawdzonych zarzutów.
 
       
            Definicja pojęcia „kompetencje”:
Kompetencje określane są w Słowniku języka polskiego jako zakres czyjejś wiedzy, umiejętności lub odpowiedzialności2.
2 Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 1994, s. 977.  
W nawiązaniu do łacińskiego competentia, kompetencję rozumie się z zasady jako posiadanie wiedzy umożliwiające wydawanie sądu, wypowiadanie autorytatywnego zdania, zakres zagadnień, o których dana osoba może wyrokować, gdyż posiada odpowiednie wiadomości i doświadczenia. Kompetentnym jest więc człowiek, który do określonych działań ma odpowiednie przygotowanie
 

Aktualności

Najnowsze

Najczęciej komentowane

Najczęściej czytane

Komentarze

oxHFuWxcYQ (4 marca 2014 04:39)
Quotes Chimp of what we hope to help you do with this site is save money. You will see that each kind of insurance involves different strategies for economy, but in the meantime here are some thoughts that should serve you well regardless of the kind of insurance you are buying.
0TTiZga8 (5 lutego 2014 01:21)
I have not while comparehealthinsur.com online health insurance quote deserve a here heliomeds.com cheap levitra online posts friend checked I you quality add since I was I’ll the boring, guess bestlifeinsurpolicy.com whole life insurance modified great it touhght to it are for my several bloglist. back last but You my daily so getting in
5TUlSPDt4 (8 września 2013 09:43)
Wow! This can be one particular of the most beeinfcial blogs We've ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort. http://lndezu.com [url=http://wycidsrkld.com]wycidsrkld[/url] [link=http://kkhlzmfanyb.com]kkhlzmfanyb[/link]
GGpy5jYDP (2 września 2013 17:15)
Saule,"Genius do třed dnů" je dobrej kšeft akore1t dost děsivě mipanulačned a nerespektujedced ani toho ani onoho. Kdy je volnfd termedn? :-)) http://fcqphli.com [url=http://cgpuakbnp.com]cgpuakbnp[/url] [link=http://hmbzquxul.com]hmbzquxul[/link]
xwu9Usq70 (31 sierpnia 2013 20:59)
Blu-ray movie is the most advanced high-capacity oacitpl disc format up till now.You shall need Blu-ray players to play. Blu-ray Disc’s capacity is generally up to 25-50G, the huge storage capacity of HD movies bring convenience to all users, under normal circumstances, the resolution of Blu-ray movie can up to 1080P.to get more updated blu ray movie,you can go to ibuyvideogame for more reference.
Janek (31 stycznia 2012 03:23)
Helo Podoba mi się, Twój zapał i upór, ale uważam, że psujesz efekt zbyt stronniczym komentarzem, zbędnymi złośliwościami. W pełni popieram "walkę" z anonimowością urzędników. Zmień jednak formę na mniej zajadłą, mniej zaciekłą - a z pewnością zyskasz więcej sympatii. pozdr

Dodaj komentarz

Podaj nick:
Data:

 Ilość odsłon:2398245