Izba Celna w Katowicach kompromituje administracje państwową

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 8 grudnia 2010 09:58 Kategoria: urzędnicze odmowy i usprawnienia


Pani Danuta Wolniaczyk z   Izby Celnej w Katowicach odrzuca  w prowadzonych postępowaniach pisma opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym i nakazuje złożenie tych pism w wersji papierowej albo za pomocą  profilu zaufanego e-PUAP.  Jest to duży  krok wstecz, gdyż   do tej pory pisma z e-podpisem były traktowane  tak jak pisma papierowe złożone na  kancelarii.  Rzecznik  MSWiA , do którego redakcja PSUS.INFO zwróciła się o wyjaśnienie,   potwierdza, że   bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu nadal pozostaje ważnym środkiem uwierzytelnienia klienta urzędu składającego zażalenie. Dlaczego  Izbie Celna w Katowicach, dyskryminuje e-podpis ? 
  W tej sprawie czekamy na  odpowiedź ze strony dyrektora Izby Celnej w Katowicach Pana  Wlodzimierza Wołczewa. 

Na Śląsku e-podpis nie wystarcza – każą składać pisma .

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 3 grudnia 2010 14:41 Kategoria: urzędnicze odmowy i usprawnienia

 Śląska administracja celna sabotuje  przepisy  ustawy o podpisie elektronicznym. O tym jak  w kontakcie z tym urzędem papier wypiera e-podpis, czyli o prawie Kopernika, że gorsze wypiera lepsze. 

W czerwcu tego roku na wniosek rządu  wprowadzono do ustawy o podpisie elektronicznym ważną nowelizacje. Pojawił  się tzw. Profil Zaufany, który  identyfikuje nadawcę informacji i może być wykorzystywany do potwierdzania tożsamości zamiast bezpiecznego podpisu elektronicznego. Obywatel w kontakcie z urzędem  ma mieć alternatywny wybór drogi elektronicznej: bezpłatny Profil Zaufany lub  drogi e-podpis.
Jak to u nas bywa życie przerosło przepisy i to co miało być darmową alternatywą  dla obywatela stało się  przymusową alternatywą stosowną w pracy urzędu. Podam przykład. Izba Celna w Katowicach  nakazała pełnomocnikowi przedsiębiorcy wniesienie pisma z zażaleniem na elektroniczną skrzynkę podawczą  ePUAP, co wymaga wcześniej rejestracji (uzyskania Profilu Zaufanego), albo złożenia zażalenia pisemnie pod groźbą pozostawienia zażalenia  bez rozpatrzenia. Problem w tym, ze pełnomocnik posiada podpis kwalifikowany i złożył owe zażalenie do organu I instancji w drodze elektronicznej (art 168 par. 1 ordynacji podatkowej), co zresztą  organ ten skutecznie potwierdził w piśmie do tejże izby celnej (nr pisma  333000-UAGR-9116-123/2010/BG). Zatem mamy sytuacje, kiedy w kontakcie z urzędem państwowym urząd ten odmawia przyjęcia pisma z podpisem kwalifikowanym  i żąda  użycia tzw. podpisu  zaawansowanego lub złożenia wersji papierowej.  Dla  przypomnienia:  „stary”  podpis kwalifikowany i „nowy”  bezpieczny podpis elektroniczny są  sposobami  uwierzytelniania danych i mogą być  równolegle stosowane,. „Stary” podpis jest tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu), co w tłumaczeniu na zrozumiały język oznacza, że jest bardziej skomplikowany  a przez to droższy niż podpis „nowy” zwany zaawansowanym, chociaż  jest to podpis mniej zaawansowany technologicznie niż podpis kwalifikowany. Według prawa Kopernika gorsze wypiera lepsze.  Tym gorszym jest Izba Celna w Katowicach, która każe obywatelowi z podpisem kwalifikowanym składać pisma w wersji  papierowej.

W Krakowie można już otrzymać informacje z karty kontowej

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 5 sierpnia 2010 17:45 Kategoria: urzędnicze odmowy i usprawnienia

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy lekarz odmawia pacjentowi dostępu do jego informacji medycznej powołując się na tajemnicę lekarską,  Prawda, że to byłoby dziwne? A tak właśnie było do niedawna w Urzędzie Skarbowym Kraków Prądnik. Urzędnicy skarbowi odmawiali podatnikom dostępu do danych na ich kontach podatkowych - ze względu na tajemnicę skarbową.   Dopiero Izba Skarbowa przywróciła rozsądek w tej materii. Zdaniem dyrektora tut. Izby Skarbowej podatnik ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów. Ustawodowca sformułował przepisy dotyczącej tajemnicy skarbowej w celu zabezpieczenia w/w danych uzyskanych od podatnika przed osobami trzecimi, ale nie przed samym podatnikiem.  Powyższe wynika z art. 301 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym przepisy art. 297 - 299 nie naruszają uprawnień strony przewidzianych w art. 178 i 179 Ordynacji podatkowej.  Wobec powyższego organ podatkowy winien wydać stronie odpis, wyciąg wypis lub kopie z karty kontowej i wskazać na obowiązek zapłaty należnej opłaty skarbowej.

Skandal w Krakowie

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 3 lipca 2010 11:25 Kategoria: urzędnicze odmowy i usprawnienia

Urzad Skarbowy Krakow Pradnik odmowił podanikowi dostepu do informacji zawartych na koncie podatkowym. Brawo !!!!

Czy karta kontowa podatnika jest objęta tajemnicą skarbową?

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 12 maja 2010 18:07 Kategoria: urzędnicze odmowy i usprawnienia

Wydawałoby się, że podatnik ma prawo do kopii dokumentów ze swoich  akt podatkowych znajdujących się w urzędzie skarbowym, w tym ma prawo do kopii swojej karty kontowej.   Karta kontowa podatnika ewidencjonuje wszystkie operacje księgowe, zgodnie z dowodami księgowymi z zachowaniem nadrzędnych zasad księgowosci.  Na takiej karcie znajdują się informacje o przypisach i wpłatach podatku. dacie księgowania, dacie przypisu/wpłaty, dacie okresu sprawozdawczego, kwocie pierwotnej  czyli ogólnej wartosci operacji księgowej, która rozksięgowywana jest na należność główną, odsetki koszty upomnienia.  Na karcie kontowej podatnika podaje się  także rodzaj dowodu wewnętrznego służącego do tego rozksięgowania. Niestety część urzędów skarbowych zwietrzyła interes i odmawia podatnikom wydania kopii kart kontowych. Proponując zamiast tego wydanie zaświadczenia o wpłaconych zaliczkach. Tyle, że zaświadczenie takie nie dość, że nie zawiera wszystkich informacji z karty to jeszcze słono kosztuje - 17 zł opłaty skarbowej.  Do tych urzędów w Polsce, które nabijają podatnika w butelkę należy DRUGI URZĄD SKARBOWY W KRAKOWIE. Ten centusiowo- krakusowy organ skarbowy słynie z tego, że  wydaje postanowienia o odmowie wydania kart kontowych z uzasadniem takim, że chroni tajemnicę skarbową, czyli dane w aktach  podatnika przed tymże podatnikem. Ciekawe, że w przypadku sporu z podatnikiem organ ten zmuszony jest przekazywać do sądu administracynego  materiał dowodowy w postaci takich właśnie kart kontowych. Polityka wydawania kart konowych zależy od podmiotu: podatnika ma się gdzieś, do sądu posyła się co każe. Ale PIERWSZY URZĄD SKARBOWY W CZĘSTOCHOWIE kopie kart kontowych wydaje podatnikom bez problemu. Kto mi to wytłumaczy: jedne urzędy skarbowe w Polsce  wydają karty kontowe inne nie. Sprawa ta jest niezwykle istotna z punktu widzenia  BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA, i to  państwo się nią z pewnością zajmie.  

«Wstecz 2 3 4 5 

 Ilość odsłon:3757378