Podatkowa gra samorządu o VAT

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 23 maja 2011 07:47 Kategoria: Portal

Redakcja portalu zainteresowala się problematyką  VATowską w samorządach. Urzędnicy w wielu miastach  Polski poszukuja sposobu na zwrot podatku VAT z inwestycji komunalnych. Dzieje się tak  poprzez  takie interpretacje przepisów, które są nie są sprzeczne z trescią przepisu, za to pozwalają urzędnikom samorządowym składac wnioski  o zwrot podatku VAT.

Sprostowanie do sabotażu w państwie Tuska

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 28 marca 2011 16:08 Kategoria: Portal

 

W artykule „Sabotaż w państwie Tuska” pomyłkowo wziąłem na celownik dyrektora izby skarbowej w Katowicach. Wzięło się to stąd, że nie doczytałem postanowienia w sprawie
odmowy udostępnienia informacji publicznej.
             Przypomnę, że chodzi o posługiwanie się przez organy skarbowe aktualnym katalogiem przepisów VAT, w którego skład wchodzą także wyroki ETS. Mamy do czynienia z czymś takim: wczoraj wyrok ETS, dzisiaj decyzja urzędu skarbowego. Pozwoliłem sobie zrobić kwerendę po instytucjach skarbowych od dołu do góry, od naczelnika, przez dyrektora izby po samego ministra i zapytać się: Co ci panowie zrobią w celu zapewnienia wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2010 r. sygn. akt C-438/09. A miałem w zanadrzu sprawę kiedy jeden podatnik VAT otrzymuje fakturę VAT od drugiego podatnika VAT, z tym że ten drugi jest niezarejestrowany i chociaż istnieje to uchyla się od kontaktów z urzędem, a organ jest bezradny. Sprawa była z Kłobucka, więc napisałem do Kłobucka o udostępnienie informacji publicznej. Najpierw mi naczelnik odmówił. Napisałem odwołanie, po czym otrzymałem zwykłą drogą mailową pismo od naczelnika urzędu skarbowego w Kłobucku, które było zupełnie zadowalające.
- w celu zapewnienia wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 22 grudnia 2010r. sygn. akt C-438/09, na naradzie kierowników komórek organizacyjnych tut. Urzędu Skarbowego przypomniał o obowiązku poinformowania podległych pracowników o niniejszym wyroku ( podobne działania są realizowane na bieżąco w przypadkach orzeczeń sądów mających istotne znaczenie w sprawach podatkowych ). Tezy zawarte w powyższym wyroku będą uwzględniane pod kątem ewentualnego wykorzystania w prowadzonych przez tut. organ podatkowy postępowaniach podatkowych. – pisze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kłobucku
Mariusz Staśkiewicz..
            Skoro dostałem fajną odpowiedź – wycofałem odwołanie. Sprawa się jednak nie zakończyła, bowiem izba skarbowa doparzyła się po stronie naczelnika uchybienia w sposobie przekazania korespondencji (dokument elektroniczny nie został opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu).
            Mnie to skojarzyło się z tym co robi dyrektor izby celnej – Dyrektor izby celnej  został podany do sądu. jako przykład wstecznicznictwa i reakcji na postęp, jaki dokonał się w Polsce  w przesyłaniu pism do urzedów (skarga do WSA).
            W efekcie dołączyłem dyrektora izby skarbowej w Katowicach do grona ortodoksyjnych urzędników tzw. e-PUAPowców, za co go przepraszam.
            Ale żeby nie było tak idyllicznie zapytam się co będzie z tą kobietą, na której ciąży decyzja urzędu skarbowego w Kłobucku, której to decyzji dzisiaj organ ten by nie wydał, ponieważ: .
                 - wszyscy pracownicy tut. Urzędu Skarbowego są obowiązani do bieżącej analizy zmian przepisów prawa z zakresu wykonywanych zadań i bieżącego podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w organizowanych szkoleniach i samokształcenie z wykorzystaniem dostępnej literatury i zainstalowanych w Urzędzie informatycznych systemów informacji prawnej- – pisze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kłobucku Mariusz Staśkiewicz..
 
 
  
 
 
 

 

Wywiad z Naczelnikiem Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 8 marca 2011 17:58 Kategoria: Portal

  Z nowym rokiem nastąpiły zmiany organizacyjne w  Drugim Urzędzie Skarbowym
w Częstochowie.  Na czym one polegają i w jaki sposób wpłyną na poprawę
bieżącej obsługi petentów - pytam Naczelnika Drugiego Urzędu  Skarbowego w
Częstochowie  mgr Jana Wróblewskiego.

Wojna Tuska ze społeczeństwem

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 3 stycznia 2011 18:54 Kategoria: Portal

Tuskowi nie podoba się, że Polacy prowadzą własną działalność gospodarczą.  Dlatego podnosi podatki  i prowadzi regularną wojnę z tą częscią społeczeństwa, która pracuje na swoim. Nową bronią Tuska w walce z przedsiębiorcami są pałki, pociski niepenetracyjne wystrzeliwane z broni palnej, granaty ogłuszające, paralizatory. W ten sposób  rząd chce uzbroić urzędników skarbowych do walki z  przedsiębiorcami.  Rozporządzenie zwiększające możliwości stosowania środków przymusu bezpośredniego przez kontrolerów skarbowych jest właśnie konsultowane w Ministerstwie Finansów. Jak tłumaczy Wiesława Dróżdż z resortu finansów, akt prawny, o którym mowa, związany z uchwaloną w czerwcu 2010 r. nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej podlega jeszcze wewnętrznym konsultacjom w ministerstwie. Jedyną gazetą, która informuje o tej sprawie społeczeństwo jest  -"Nasz Dziennik" , który słusznie  zauważył, że to co robi rząd jest   sprzeczne z wielokrotnie deklarowaną przez partię rządzącą -  PO - polityką "przyjazności  przedsiębiorcom".  Nowe uprawnienia pozwalają inspektorom kontroli skarbowej  używać broni z pociskami gumowymi lub granatów ogłuszających. Dołączą one do już stosowanych środków przymusu, jak m.in.: kajdanki, siatki obezwładniające, paralizatory elektryczne i pałki służbowe. Według resortu finansów, wzrost uprawnień inspektorów ma zwiększyć ściągalność podatków. Według oceny Banku Światowego w Polsce mamy jeden z najgorszych systemów podatkowych na świecie. Teraz dowiadujemy się, że nie będzie reformowany ale siłowo wzmacniany.  

Tusk to nie Piłsudski !

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 24 grudnia 2010 15:17 Kategoria: Portal

 

Państwo Tuska reguluje  i  wchłania cale życie gospodarcze. Marnieje przedsiębiorczość.  20 lat temu Polacy wzbudzili w sobie niezwykłe w skali świata pokłady przedsiębiorczości. W ciągu kilku lat sektor państwowy w gospodarce  z bez mała 100%  spadł poniżej 50%. Wtedy ustawa o przedsiębiorczości była 10 razy krótsza od dzisiejszej ustawy o „swobodzie gospodarczej”.  Przez te 20 lat nastąpił odwrót od  przedsiębiorczości.  Jaka to swoboda gospodarcza jeśli Polakom złapanym na stolikowym handlu grozi  dzisiaj grzywna i przepadek mienia ?
Nie ma już  swobody gospodarczej.   Istotą samego państwa staje się biurokracja , której punkt kulminacji stanowi fiskalizm.
Tusk jest bardzo dobrym aktorem na scenie politycznej. Tusk to nie Piłsudski mówi Polakom tylko to co chcą usłyszeć.  
 
Redakcja Portalu „PSUS.INFO” życzy wszystkim  Internautom  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
«Wstecz 15 16 17 18 19 20 21 Dalej» 

 Ilość odsłon:3460760