Co rozumiesz pod pojęciem wspólnego dobra – pytam prof. PCz. dr hab. Konrada Głębockiego, który z okręgu częstochowskiego będzie startował do Senatu.
- Polskie dobro to umiejętność pragmatycznego myślenia, podejmowania jak najlepszych rozstrzygnięć w długiej perspektywie. Podam taki przykład: gdyby nasi politycy rządzili w latach międzywojennych to nie byłoby portu w Gdyni , cały czas myśleliby, że mają za mało środków i trzeba je przejadać.
Celnie uderzasz. Dzisiaj dobry polityk jest jak aktor na scenie: musi ładnie wyglądać, mówić i być zręczny. Kto dla ciebie jest wzorem polityka?
- Myślę, że Eugeniusz Kwiatkowski, który gdyby żył to nie dopuściłby do przejadania środków z prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, czyli z dobra wspólnego powstałego jeszcze w PRL-u. Na pewno z tych pieniędzy powstałby wtedy chociaż jeden duży projekt infrastrukturalny.
Na przykład autostrady?
- Sieć autostrad czy szybkiej kolei byłaby w Polsce ważnym elementem dla wzmocnienia państwa. Wadą polskiej polityki jest myślenie jak przypodobać się sondażowej większości. Polska musi postawić na rozwój nowoczesnych technologii. Liderem musi być w tym względzie władza publiczna. Jeśli nie wykreujemy własnej siły gospodarczej czeka nas w przyszłości zapaść, taka sama jak dzisiaj w transporcie.
Co w takim razie powinni robić politycy dla dobra wspólnego?
-Podejmować decyzje dobre długofalowo. Nie myśleć o krótkiej perspektywie. Dziwne jest to, że żaden rząd nie miał z prawdziwego zdarzenia polityki rozwojowej. Jestem za liberalizmem. Odbiurokratyzowanie jest bardzo ważne, ale oprócz tego państwo powinno myśleć o kluczowych projektach. Dobro wspólne to także kwestia dbałości, a tego nam w Polsce brakuje.
Do tej pory łączyłeś pracę w radzie miasta z obowiązkami na uczelni. Co zamierzasz zrobić dla społeczności Częstochowy jak zostaniesz senatorem?
- W przypadku wyboru na senatora skupiłbym się na polityce czyli wziąłbym bezpłatny urlop na uczelni. Moim celem w ciągu pierwszego roku byłoby doprowadzenie do obywatelskiej inicjatywy powołania woj. częstochowskiego, co wiąże się z koniecznoscią zebrania 100 tys. podpisów.
- rozmawiał Paweł Lechowski. Temat województwa częstochowskiego i korzyści z jego posiadania bedzie przedmiotem kojejnej rozmowy z prof. Konradem Głębockim.
Prof. Konrad Głębocki, l. 39, żonaty, jedna córka, jest wicedyrektorem Instytutu Logistyki i Zarządzania Międzynarodowego, Wydziału Zarządzania Pcz. Od wielu lat działa aktywnie na rzecz dobra wspólnego mieszkańców Częstochowy. W Radzie Miasta Częstochowy zajmuje stanowisko wiceprzewodniczącego. Biegle włada językiem angielskim i włoskim.