Złożyłem u Naczelnika Urzędu Celnego w Częstochowie Pana Waldemara Wawryły wniosek o udzielnie informacji o samochodach ciężarowych typu pick-up, które w 2010 r., zostały przez niego uznane, w wydanych decyzjach, za samochody ciężarowe, od których nie pobiera się podatku akcyzowego, a postępowania celne w tych sprawach były umarzane. Zaznaczyłem przy tym, że informacja powinna zawierać markę model i ładowność samochodu.
W odpowiedzi Naczelnik Wawryło podał, że „w roku 2010 organ celny prowadził tylko jedno postępowanie celne w sprawie określenia kwoty podatku akcyzowego od samochodu typu pickup, które to postępowanie decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w Częstochowie zostało umorzone” oraz że w tym postępowaniu chodziło o samochód marki Dodge RAM SLT.
Dowód kłamstwa Naczelnika Wawryły
Naczelnik Wawryło jak widać użył sformułowania: „tylko jedno postępowanie”, po czym wskazał na samochód pickup będący przedmiotem tego postępowania.
Jeśliby okazało się, że Naczelnik Urzędu Celnego w Częstochowie wydał więcej niż jedną decyzje, w której umorzyłby postępowanie w sprawie akcyzy od pickupów, to informacja zawarta w jego odpowiedzi byłaby kłamliwa.
Kłamliwie – niezgodnie z rzeczywistością, nieprawdziwe, fałszywie (Słownik Języka Polskiego, W. Doroszewski, t. III, str. 745; PW „Wiedza Powszechna”, Warszawa 1961).
Zatem proszę przeczytać decyzje Naczelnika Wawryły w sprawie umorzenia postępowania w zakresie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrz wspólnotowego nabycia samochodu marki Mitsubishi L200 o numerze VIN MMBJNK7403D005771.
Decyzja jest z dnia 15 listopada 2010 r., a w jej treści na stronie 2 stwierdzono w trakcie oględzin, że samochód Mitsubishi L 200 o numerze VIN MMBJNK7403D005771 jest samochodem typu pickup.
Publikacją tej decyzji nr 333000-UAGR-9110-164/2010/BG dowodzę że w piśmie z 26 stycznia 2011 r. naczelnik Wawryło skłamał, ponieważ oświadczył, że prowadził tylko jedno postępowanie celne w sprawie określenia kwoty podatku akcyzowego od samochodu typu pickup, które to postępowanie decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w Częstochowie zostało umorzone” oraz że w tym postępowaniu chodziło o samochód marki Dodge RAM SLT. Faktycznie zaś prowadził jeszcze jedno takie postępowanie, które dotyczyło samochodu pickup marki samochód Mitsubishi L200 o numerze VIN MMBJNK7403D005771.
Czy kłamca może być Naczelnikiem Urzędu Celnego ?
Radio Erewań odpowiedziałoby tak:
- w zasadzie nie, kłamca nie może być naczelnikiem żadnego urzędu, chyba, że rzecz dzieje się w Polsce, czyli nigdzie.
Biorąc rzecz poważnie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy urzędnik państwowy opłacany z pieniędzy publicznych udziela nieprawdziwej informacji publicznej. Ewidentnie kłamiąc narusza nie tylko konstytucyjne prawo do informacji publicznej, ale także ustawę o informacji publicznej. Jeśli urzędnik wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
Do tego dochodzi fakt przekazania informacji publicznej o zatrudnionych przez siebie celnikach dopiero po 500 dniach od złożenia wniosku, po przegraniu sprawy w dwóch instancjach sądowych. Historia walki o wykaz stanowisk.